Certyfikaty dla hoteli

Wielu z Was zastanawia się zapewne po co hotelom kolejny certyfikat. Rzeczywiście na rynku hotelarskim funkcjonuje kilka wyróżnień tego typu. W zasadzie każde z nich rządzi się swoimi prawami, nadawane jest w sobie właściwych trybach i za spełnienie określonych kryteriów. Oczywiście często pada pytanie – czy tego typu certyfikaty, medale i odznaczenia są coś warte? Ja wierzę, że większość z nich zdecydowanie tak.

Czy certyfikaty są coś warte?

Każdy certyfikat nadawany na podstawie osobistego audytu daje potwierdzenie jakości proponowanych usług i udogodnień na określonej płaszczyźnie. Jakkolwiek by nie dyskutować o tym czy certyfikaty się „kupuje” czy faktycznie „nadaje”, trudno mi wierzyć, że jakaś instytucja certyfikująca podpisze się swoją marką pod nagrodą dla obiektu, który nie spełnia wymogów postawionych w regulaminie danego projektu. Byłby to wizerunkowy strzał w kolano, zatem o tej wątpliwości raczej zapomnijmy.

Eko-certyfikaty

Jak ocenić wiarygodność certyfikatu? Myślę, że istotnym kryterium będzie właśnie audyt. Ponadto każdy certyfikat wnosi informację na dany temat, zatem szukajmy tych, których kategoria nas interesuje. Jeśli ważna dla nas są eko-priorytety, szukajmy obiektów, które posiadają odznaczenia w tej kategorii. Eko-certyfikatów na rynku turystycznym jest już sporo i wymienić wśród nich możemy choćby Blue Flag nadawany kąpieliskom i marinom, ECEAT (Europejskie Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki) dla ekologicznych gospodarstw agroturystycznych, europejska etykieta ekologiczna Eco Label dla obiektów turystycznych, Green Globe (głownie sieci hotelarskie i konferencyjne), Green Key dla hoteli, Travelife dla hoteli i biur podróży, QualityCoast dla nadmorskich regionów, miast i parków czy ISO 14001 i ISO 26000.

Hotele dla rodzin z dziećmi

Pod eko-turystyką podpisuję się dwoma rękami i szczęśliwie tenże nurt zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Certyfikatów w tej dziedzinie jest jednak sporo i trudno tu szukać miejsca na kolejny. Ale co z obiektami przyjaznymi da rodzin z dziećmi? Ano jest coroczny konkurs Hotel Przyjazny Rodzinie. Inicjatywa bardzo ciekawa, wyłaniająca każdego roku najlepsze rodzinne hotele. Czy zatem nowy certyfikat dla tej grupy jest w ogóle potrzebny? Ciekawa jestem Waszych opinii.

Nowy certyfikat Hotel pod lupą

Hotel pod lupą ma być projektem certyfikacyjnym, który oceniać będzie wybrane obiekty hotelarskie pod kątem dostosowania do potrzeb rodzin podróżujących z dziećmi (Dzieci rządzą!),  jakości obsługi gości (Wzorowa obsługa) oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa (Bezpieczny obiekt). Warunkiem otrzymania certyfikatu będzie audyt zakończony pozytywną oceną.

Leave a Reply

Your email address will not be published.